Jag tror på jobb

CV

Arbetserfarenhet

Chef för samhällsrelationer, Finlands Flyktinghjälp, augusti 2017-

Ordförande, Svensk ungdom, maj 2014 -maj 2017

Medarbetare, riksdagsledamot Thomas Blomqvist, augusti 2013 – april 2014

Informationsansvarig, EU projekt, Åbo stad februari-juli 2013

Kommunikationskonsult, Diplomat Communications september 2011-januari 2013

Kampanjkoordinator, Svenska Folkpartiet r.p. januari-maj 2011

Valombudsman, Folkpartiet Liberalerna r.p. augusti-oktober 2010

Skiftesansvarig, Restaurang Rocca maj-augusti 2010

Servitris på bl a restaurangerna Sergio’s, Skolan, Nådendals Spa, Svenska Klubben och

Kasnäs Skärgårdspaviljong 2006-2010

Förtroendeuppdrag

Medlem i Åbo stadsstyrelse 2017-

Ledamot av Åbo stadsfullmäktige 2017-

Styrelsemedlem, Nätverket för bred säkerhet 2017-

Styrelsemedlem, Utbildningsstiftelsen Sydväst 2017-

Ledamot, Statens utvecklingspolitiska kommission 2015-

Ordförande, Svenska Folkpartiets utskott för integration 2015-

Ledamot, Svenska Folkpartiets partifullmäktige 2014-

Utbildning

Åbo Akademi
Politices kandidat juni 2011
Huvudämne: Statskunskap
Biämnen: Genusvetenskap, Offentlig förvaltning

Språkkunskaper

Svenska – modersmål
Finska – Flytande
Engelska – Flytande
Italienska – Flytande

Franska – goda kunskaper
Tyska – tillfredställande kunskaper
Spanska – grundläggande kunskaper
Latin – grundläggande kunskaper